Movie2

Translacja adresów, Maskarada, Nat

    Mechanizm wykorzystywany jest w wypadku, gdy sieć składa się z wielu pecetów, ale mamy przydzielony tylko jeden publiczny adres IP. Adresy używane w sieciach lokalnych są adresami prywatnymi, dlatego nie są widoczne w Internecie. Jednemu z komputerów- serwerowi, przez który klienci uzyskują dostęp do Internetu, przydziela się publiczny adres. Komputer ten tłumaczy adresy publiczne na prywatne( i odwrotnie). Dzięki temu możliwa jest wymiana danych między komputerami znajdującymi się w sieci lokalne oraz w internecie. Ta technika ukrywa wszystko, co znajduje się w wewnętrznej sieci, dzięki czemu w znacznym stopniu zwiększone zostaje jej bezpieczeństwo. Stąd też nazwa - maskarada.

    Mamy do dyspozycji tylko jeden publiczny adres (122.233.234.235), a hostów w sieci jest kilka. Dlatego w celu umożliwienia im z korzystania z Internetu zastosujemy technikę maskarady. Do realizacji tego posłużymy się możliwościami, oferowanymi przez firewall IPtables (jest on wbudowany w system Linux z jądrem 2.4). Najprostszą metodą uruchomienia na serwerze maskarady jest dopisanie do pliku

/etc/rc.local instrukcji MASQUERADE. Dzięki temu serwer będzie pośredniczył w komunikacji pomiędzy siecią LAN a Internetem, przesyłając przychodzące informacje do odpowiednich komputerów.


Oto gotowy wpis:

[root@linux1 root]# cat /etc/rc.d/rc.local
# ! /bin/sh
Touch var/lock/subsys/local
If  [ -x/etc/rc.d/rc.his ] ; then
/etc/rc.d/rc.his
fi
# maskowanie wszystkiego co przechodzi przez interfejs eth0
/sbin/iptables –t nat –A POSTROUTING –o eth0 –j MASQUERADE
# uruchomienie przekazywania adresów IP
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

 



 Witam na stronie Linux - LinArt. Strona jest w trakcie tworzenia. Zapraszam za jakiś czas.
Dodany 2007-08-17 przez Artur    Więcej>>>

 

  Podstawy
  Administracja
  Usługi serwerowe
  Pozostałe
 


 
Twoje IP
3.143.22.26
Other 
Jesteś
55763
gościem na stronie

Aktualnie online
1

 
Copyright © LinArt 2007